Press enter to see results or esc to cancel.

Wyschlik grzebykorożny

Jednym ze szkodników drewna jest Wyschlik Grzebykorożny, łac. Ptilinus pectinicornis. Jest on chrząszczem zaliczany do rodzaju Ptilinus oraz rodziny kołatkowatych.

Zakres występowania

Wyschlika Grzebykorożnego można spotkać na terenie praktycznie całej Polski oraz Europy. Prawie wyłącznie żeruje na drewnie liściastym, a zwłaszcza na drzewach takich jak: olcha, dąb czy buk. Może się zdarzyć, że pojawi się także na drzewach iglastych, jednakże ma trudność w składaniu w nich jaj, a zatem nie będzie się tam rozmnażać. Jeżeli chodzi o naturalne miejsce jego żerowania, to będzie to drewno wyschnięte. Natomiast w przypadku drewna po obróbce będą to meble, drewno konstrukcyjne, rzeźby i drewniane przedmioty.

Charakterystyka

Chrząszcz ten posiada walcowate oraz wydłużone ciało koloru brązowego. Wyschlik Grzebykorożny osiąga wielkość od 3 do 5 milimetrów. Jego przednia, a zarazem górna część tułowia określana jest mianem przedplecza, i posiada kulisty kształt, oraz drobne ząbki. Czułki w przypadku samic są piłkowane, zaś u samców występują w kształcie grzebyków.

Zwalczanie

Do podstawowej metody zwalczania Wyschlika Grzebykorożnego w przypadku zaatakowania przez niego drewna konstrukcyjnego jest proces określany jako fumigacja. Fumigacja jest to proces polegający na gazowaniu domu, dachu, całego budynku. Zdarzają się także sytuacje, kiedy stosuje się inną metodę określaną jako Xilix Gel. Jeżeli zaś mamy do czynienia z naprawdę cennym i zabytkowym przedmiotem stosuje się metodę zwaną Veloxy.