Press enter to see results or esc to cancel.

Spuszczel pospolity

Spuszczel pospolity (Hylotrupes bajulus), zwany również spuszczelem domowym, to niewielki chrząszcz należący do rodziny kózkowatych. Podobnie jak wielu innych przedstawicieli tej grupy, jest on znanym szkodnikiem. W przeciwieństwie jednak do swoich krewnych, którzy zagrażają przede wszystkim starym drzewom, spuszczel uwielbia żerować na drewnie użytkowym, stwarzając realne niebezpieczeństwo dla ludzi.

Imago spuszczela pospolitego osiąga do 2 centymetrów długości. Chrząszcz wygląda dość niepozornie, posiadając czarny lub brązowy chitynowy oskórek z opalizującym połyskiem. Jego relatywnie krótkie czułki odróżniają go od wielu innych przedstawicieli kózkowatych. Dorosłe spuszczele rozmnażają się w gorące, letnie miesiące, przede wszystkim na początku sierpnia. Samice składają wtedy kilkaset jaj w drewnie, które potem stanie się pożywieniem dla wykluwających się larw. Pędraki spuszczela po wyjściu z jaja są niemal niedostrzegalne gołym okiem, jednak z czasem, po przejściu wielokrotnych linień, osiągają długość do 3 centymetrów. Następnie wchodzą w stadium poczwarki, by przeobrazić się w osobnika dorosłego.

Spuszczel, wraz z ze swym odległym krewnym, kołatkiem pospolitym, jest najważniejszym szkodnikiem drewna w strefie umiarkowanej. Larwy, w ciągu swojego trwającego nawet 7 lat życia, drążą w drewnie korytarze, przerabiając je na mączkę drzewną. Z czasem prowadzi to do osłabienia struktury konstrukcji drewnianych, a w dalszej perspektywie do ich całkowitej destrukcji. To sprawia, że spuszczel bardzo często wchodzi w konflikt z człowiekiem.

 

Ciekawe strony o spuszczelu pospolitym to m.in:

www.spuszczel-pospolity.info/

www.spuszczel.info

www.spuszczel-pospolity.pl