Press enter to see results or esc to cancel.

Kołatek domowy

Kołatek domowy, inaczej zwany kołatek wrężyk, potocznie kornik owad, kornik chrząszcz lub kornik robak. Jest jednym z najgroźniejszych szkodników, które występują w Polsce. Wygląd owadów charakteryzuje się wydłużonym ciałem o walcowatym kształcie lub krótkim i owalnym.

Kołatek domowy – jak rozpoznać jego obecność

Obecność kołatka jest charakterystyczna ze względu na odgłosy, jakie wydaje. Jest to specyficzny odgłos kołatania w drewnie podczas żerowania. Jego występowanie głównie trwa od kwietnia do sierpnia. Spotkać go można w piwnicach, podłogach i meblach. Kołatki domowe uwielbiają drewno o wysokiej wilgotności. To ich główne miejsce żerowania, ale często też spotykane są w starym drewnie. Jeśli chodzi o rodzaj drewna, to wybierają drewno liściaste. Przedmioty, jakie często niszczy to: elementy konstrukcyjne więźby dachowej, belki stropowe, meble, odeskowanie, schody, drewniane przedmioty. Atakują od wewnątrz, następnie niszczą drewno, powodując wydrążenie okrągłych otworów wylotowych. Pojawienie się mączki drzewnej świadczy o obecności tego owada.

Kołatek domowy – jak się go pozbyć

Kołatek domowy stanowi poważne zagrożenie dla drewna i należy go zwalczyć. Jednak nie istnieją metody domowe, aby móc się go pozbyć. W tym celu należy skorzystać z usług firm, które się w tym specjalizują. Jest kilka profesjonalnych metod zwalczania tych owadów. Są to:

Fumigacja – inaczej gazowanie lub namiotowanie. Polega na zagazowaniu specjalnym gazem zajętych elementów. Jest to metoda najskuteczniejsza i znana.
Impregnacja – wykorzystywany do tego celu jest specjalny preparat Xilix Gel. Polega na nałożeniu preparatu na obiekty. Przed nałożeniem konieczne jest oczyszczenie drewna.
Poza wymienionymi istnieją jeszcze inne metody zwalczania szkodników. Są to: metoda Veloxy, iniekcja ciśnieniowa lub użycie specjalistycznych mikrofal.

Rozpoznając obecność kołatka domowego w drewnie, należy podjąć natychmiastowe działania, aby się go pozbyć. Ten niepozorny owad może poczynić wielkie szkody, a czas działa na jego korzyść.